Sylwia Dorota Kedzia Sylwia is a Java developer. She is very passionate about programming and all things Polish.

JavaOne Konferencja 2014 z mojej perspektywy

2 min read

02280005Już kilka dni minęło od zakończenia Konferencji JavaOne w San Francisco, California. Tegoroczna Konferencja odbywająca się w dniach 28/09/2014 – 02/10/2014 zgromadziła ogólnoświatowe grono specjalistów i miłośników języka Java.

Moim zdaniem zgromadzenie JavaOne jest idealnym miejscem, w którym można dowiedzieć się najnowszych nowinek ze świata technologii. Podczas sympozjum można spotkać specjalistów i pionierów w tej dziedzinie oraz ludzi mających podobne zainteresowania i pasje.

IMG_0173Tegoroczna konferencja składała się z ponad 540 prezentacji poświęconych różnorodnym tematom min: JavaFX 8, JavaEE, NetBeans IDE, Eclipse IDE, Robotyka, Aplikacje Java, Scala, RaspberryPi i wiele innych. Owe prezentacje prowadzone były przez ponad 600 profesjonalistów w tym kilku Polaków. Ponadto można było obejrzeć prawie 80 wystaw gdzie specjaliści prezentowali firmy i demonstrowali ich najnowsze produkty.

Jestem bardzo zadowolona że miałam możliwość wzięcia udziału w konferencji JavaOne w tym roku. Wygłosiłam prezentacje pt. “Lessons learned Developing NetBeans PDF Viewer in JavaFX” oraz reprezentowałam “IDRsolutions” na 3 dniowej wystawie.

02280008Osoby które pojawiły się na tegorocznej konferencji mogły dowiedzieć się co Oracle ma w planach na przyszły rok. Java8 jest świeżo opublikowana, a już są plany odnośnie Java9 i JavaEE8. Oracle również podsumowało miniony rok. Przedstawiono wnioski na temat co się zmieniło i jak te zmiany wpłynęły na obecną technologie. Zwrócono również uwagę na indywidualistów używających produktów firmy każdego dnia.

W tym roku wiele sesji było poświeconych tematowi Java 8, JavaFX i platformie NetBeans.

02289925Jeden z dni był poświęcony NetBeans IDE gdzie sesje prowadzone były wyłącznie na ten temat. Wszystkie konferencje wypełnione były przez tłumy przybyłych osób, zakładam że w przyszłym roku będą potrzebować większych pomieszczeń aby pomieścić wszystkich zainteresowanych. Jedną z głównych postaci tego dnia był James Gosling który prowadził sesje na temat robotyki demonstrując zbudowany przez jego firmę wodoodporny robot.

JavaFX jest wybitnie popularna. Nowe funkcje JavaFX pozwalają tworzyć wspaniałe aplikacje używając dużo mniej specjalistycznego kodu niż w Java Swing. Wielu specjalistów używa i poleca JavaFX. Wielka liczba książek została wydana w ciągu ostatnich 12 miesięcy poświęconych JavaFX. Z dużą łatwością można tworzyć aplikacje 3D, używać audio i video media itd.

Wszystkie sesje będą dostępne już za kilka dni na głównej stronie Oracle.

IMG_0141Zaskoczyło mnie bardzo, że Oracle poświęca dużą uwagę społeczności Java. Na sesji Technical Keynotes prezenterzy podkreślali jak programiści wyrażający własne opinie na temat produktów, ulepszeń, stale wprowadzanych na rynek wpływają na wyniki. Implikacje przyczyniają się do ciągłego ulepszania platformy Java. Należy pamiętać aby zawsze wystawić swoją opinie gdyż Oracle bierze każdą opinie pod uwagę.
Firma również skupia dużą uwagę na dzieciach ponieważ to one są przyszłymi programistami. W zeszłym roku powstało wiele światowych organizacji zachęcających dzieci oraz młodzież do programowania. Podczas mojego pobytu w San Francisco również wzięłam udział w prowadzeniu jednodniowego spotkania z dziećmi i ich rodzicami grającymi oraz programującymi Maincraft. Było to niesamowite doświadczenie widząc dzieci w wieku 8 lat programujące podstawową grę. Jedno z ćwiczeń uczyło pociechy jak zaprogramować kurę znoszącą brylanty w określonym odstępie czasu, zdobywając przy tym punkty w tej grze. Jak wszyscy wiemy dzieci są bardzo mądre i kreatywne. Szybko zorientowały się jak kura może znosić brylanty szybciej. Po chwili cały ekran zapełniony był brylantami. Po pewnym czasie dzieci doszły do wniosku że chcą aby kura znosiła ciastka. Rezultatów chyba sami się domyślcie. Kolejne ćwiczenie uczyło dzieci jak zaprogramować strzałę która wypuszczona z łuku wybucha po zetknięciu z ziemią. Po wykonaniu tego ćwiczenia dzieci zaczęły programować owce która rośnie po zjedzeniu trawy. Niesamowite ile pasji i radości ćwiczenia sprawiły dzieciom, wyobraźnia maluchów jest nieograniczona. Maincraft zabawa uczy dzieci tworzyć oraz zgłębiać wiedze w dziedzinie programowania.

Oprócz całodniowych konferencji wieczorami był czas na rozrywkę. W poniedziałek odbył się NetBeans party, we wtorek GlasFish party natomiast w środę zagrał i zaśpiewał dla nas wspaniały zespół Aerosmith.

Moja obecność na JavaOne pozwoliła mi pogłębić specjalistyczną wiedzę i podnieść zawodowe kwalifikacje, które zaowocują w mojej pracy. Dlatego polecam wszystkim zainteresowanym udania się na taką lub zbliżoną tematycznie konferencje. Zasób wiadomości jaki wyniesiecie z takiego spotkania może i wam przyda się w życiu prywatnym a z pewnością zawodowym.Do you need to solve any of these problems?

Display PDF documents in a Web app
Use PDF Forms in a web browser
Convert PDF Documents to an image
Work with PDF Documents in Java

Are you a Developer working with PDF files?

Learn more about PDF file format
Sylwia Dorota Kedzia Sylwia is a Java developer. She is very passionate about programming and all things Polish.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

IDRsolutions Ltd 2022. All rights reserved.